Wilkowiec, o wysokości 532 m n.p.m., to imponujące wzniesienie znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce, w malowniczej części Sudetów Środkowych (Wzgórza Włodzickie). To urokliwe miejsce położone jest w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, około 1,6 km na południowy zachód od centrum Słupca.
Ten obiekt geograficzny przyciąga uwagę swoją charakterystyczną formą, przypominającą mały grzbiet, z wyraźną i prostą linią grzbietową oraz dość stromymi zboczami. Swoje strome zbocza, zwłaszcza na północy, zachodzie oraz południowym zachodzie, wzniesienie kieruje ku dolinie potoku Dzik, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.
Wzniesienie odzwierciedla bogactwo naturalne regionu, wyrastając w pomiędzy miejscowościami Chmielnik, Wesoła na południu oraz Górą Wszystkich Świętych i Kościelcem na północno-zachodniej stronie. Wschodnia część wzniesienia, znajdująca się na niższej wysokości, przybiera kierunek południowo-wschodni.
Wilkowiec graniczy z wzniesieniem Wesoła, które leży w jego południowo-zachodniej części i oddzielone jest od niego niewielkim obniżeniem. Dolina potoku Dzik wyraźnie dzieli obszar wzniesienia od Góry Wszystkich Świętych, która łączy się z pozostałymi wyżej wymienionymi miejscowościami.
Geologia Wilkowca obejmuje utwory czerwonego spągowca, głównie piaskowców ciosowych oraz zlepieńców, w skład których wchodzą również karbońskie piaskowce i zlepieńce. Na zboczach widoczna jest niewielka warstwa młodszych osadów z czasu plejstoceńskich zlodowaceń. Część wzniesienia, a szczególnie wierzchołek oraz znacząca część stoków, porasta gęsty las świerkowy oraz mieszany, w którym dominuje buk.
U podnóża północno-wschodniego i zachodniego zbocza znajduje się miejscowość Słupiec, a od południowego wschodu pod sam szczyt prowadzą rozproszone zabudowania Zagórza. Południowo-zachodnie podnóże z kolei wizualizuje drogę, która biegnie równolegle do potoku Dzik, łącząc miejscowości Słupiec z Ścinawką Śr.
Charakterystyczna budowa, wyraźnie rozciągnięta część szczytowa oraz nieco zamglony wierzchołek sprawiają, że Wilkowiec staje się łatwo rozpoznawalnym punktem na mapie regionu. Warto dodać, iż w przeszłości znany był jako: Wilczy Kopel, Wolfskuppe, czy Wilczy Kopiec.
Wzniesienie to zalicza się do prestiżowej Odznaki „Korona Nowej Rudy”, obok innych szczytów, takich jak:
- Góra Wszystkich Świętych 648 m n.p.m.,
- Góra św. Anny 647 m n.p.m.,
- Krępiec 645 m n.p.m.,
- Sokoli Garb 615 m n.p.m.,
- Bogusza 539 m n.p.m.,
- Ruda Góra 516 m n.p.m.
Przypisy
- Regulamin Odznaki Regionalnej „Korona Nowej Rudy”. [dostęp 27.01.2024 r.]
- a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994 r., s. 431-432. ISBN 83-85773-12-6.
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Wzgórza Włodzickie | Bogusza (szczyt) | Jawornik (Góry Sowie) | Góra Wszystkich Świętych | Góra Świętej Anny (Wzgórza Włodzickie) | Krępiec (góra) | Kościelec (Sudety) | Przełęcz pod Krępcem | Ruda Góra | Sokoli Stok | Sokoli GarbOceń: Wilkowiec (Wzgórza Włodzickie)