Zbigniew Leraczyk, urodzony 10 grudnia 1953 roku w Nowej Rudzie, a zmarły 6 grudnia 2020 roku w Sosnowcu, był wybitnym polskim aktorem, który zdobył uznanie zarówno w teatrze, jak i w filmie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Zagłębia, co znacząco wpłynęło na rozwój artystyczny tego miejsca.
Po ukończeniu studiów na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1979 roku, obronił dyplom w 1980 roku. Od tego momentu jego kariera w dramaturgii zaczęła nabierać rozpędu, szczególnie w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, gdzie zadebiutował rolą clowna w znanej operze „Opera za trzy grosze”. W latach 80. związał się z amatorskim „Teatrem Ekspresji” działającym w Klubie „13 Muzy” Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, co przyniosło mu dodatkowe doświadczenia w teatrze.
W okresie zarządzania Teatrem Zagłębia od czerwca 2011 do sierpnia 2018 roku, Leraczyk przyczynił się do wielu innowacji, w tym inicjatywy uruchomienia Sceny Inicjatyw Aktorskich. Jego okres dyrekcji obfitował w wystawienia znakomitych sztuk, w tym „Korzeńca”, opartej na książce Zbigniewa Białasa. Spektakl ten zdobył uznanie i liczne nagrody w kraju oraz zyskał telewizyjną wersję.
Leraczyk zagrał przeszło 120 ról teatralnych, do najbardziej pamiętnych należy postać Stomila w „Tangu” Mrożka, Willa w „Niemcach” Kruczkowskiego oraz profesora Pimko w „Ferdydurke” Gombrowicza. Jego talent komediowy zyskał szczególną aprobatę widowni, a ostatnią znakomitą rolą, która przyniosła mu uznanie, była kreacja Santiniego w sztuce „Plotka” autorstwa Francisa Vebera. Ponadto, aktor zrealizował także wiele epizodycznych ról filmowych oraz zagrał w kilku spektaklach Teatru Telewizji.
Teatr telewizji
Zbigniew Leraczyk ma na swoim koncie wiele znaczących ról w programach teatralnych. Oto niektóre z nich:
- 2015 – Koń, kobieta i kanarek – odgrywał rolę Sztygara,
- 1990 – Sąd ostateczny – wcielił się w postać Komiwojażera,
- 1984 – Imiona władzy,
- 1983 – Niobe.
Filmografia
Filmografia Zbigniewa Leraczyka obejmuje wiele różnorodnych ról, które ukazują jego wszechstronność jako aktora. Poniżej przedstawiamy chronologicznie jego osiągnięcia:
- 1983 – Na straży swej stać będę,
- 1983 – 6 milionów sekund – serial (odc. 12-14), w roli wychowawcy,
- 1986 – Blisko, coraz bliżej – serial (odc. 19),
- 1989 – Modrzejewska – serial (odc. 4), w roli Telilera,
- 1994 – Śmierć jak kromka chleba,
- 2000 – Święta wojna – serial (odc. 18), w roli Josepha.
Nagrody
Zbigniew Leraczyk, jako utalentowany aktor, zdobył wielu prestiżowych nagród za swoje znakomite osiągnięcia teatralne. Jego role są doceniane nie tylko przez publiczność, ale także przez profesjonalistów w branży. Oto niektóre z wyróżnień, które zdobył:
- nagroda dyrektora Teatru Zagłębia za rolę Oktawa w przedstawieniu Nie igra się z miłością,
- nagroda im. Leny Starke za rolę Prozorowa w Trzech siostrach w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,
- nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Sosnowca.
Odznaczenia
Zbigniew Leraczyk przez swoją działalność artystyczną otrzymał kilka ważnych odznaczeń.
- zasłużony działacz kultury,
- brązowy medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypisy
- a b c d e f Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Zmarł Zbigniew Leraczyk, aktor i b. dyrektor Teatru Zagłębia [online], katowice.tvp.pl [dostęp 07.12.2020 r.]
- a b Redakcja, Zmarł Zbigniew Leraczyk, wieloletni aktor i były dyrektor Teatru Zagłębia [online], Dziennik Zachodni, 06.12.2020 r. [dostęp 07.12.2020 r.]
- a b c FilmPolski.pl [online], FilmPolski [dostęp 07.12.2020 r.]
- a b c Zbigniew Leraczyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 07.12.2020 r.]
- Nagrody i festiwale — Teatr Zagłębia w Sosnowcu [online], teatrzaglebia.pl [dostęp 07.12.2020 r.]
- a b l (ilustr.), Zbigniew Leraczyk gościem CIM-u – Sosnowiec informacje kulturalne [online], sosnowiecki.pl [dostęp 07.12.2020 r.]
- Zbigniew Leraczyk – WikiZagłębie [online], wikizaglebie.pl [dostęp 07.12.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
January Brunov | Aleksandra Skraba | Edyta Geppert | Juliusz Multarzyński | Rafał Różewicz | Friedrich Kayssler | Ernst Seger | Krzysztof Tyniec | Jerzy Lamorski | Robert Więckiewicz | Franz Eckert | Tomasz Leśniowski | Beata JaroszewskaOceń: Zbigniew Leraczyk (aktor)