Piece szybowe zlokalizowane w Nowej Rudzie to niepowtarzalna bateria pieców nr 28-32, która została zbudowana w latach 1898-1899 i służyła do prażenia łupku ogniotrwałego. Znajdują się one na terenie pola Piast, w miejscu po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda.
Te historyczne obiekty, wraz z wieżą szybu „Anna” oraz maszynownią szybu „Lech”, tworzą integralną część dziedzictwa przemysłowego regionu. Stanowią one ważne relikty związane z historią górnictwa w tym obszarze, przypominając o bogatej tradycji wydobywczej oraz technologicznych osiągnięciach tamtej epoki.
Historia
Piece szybowe w Nowej Rudzie mają bogatą historię sięgającą aż do 1742 roku, kiedy to rodzina Stillfriedów, właścicieli tego regionu, postanowiła założyć kopalnię Ruben. W początkowym okresie wydobywano w niej głównie węgiel kamienny, a w późniejszym czasie także łupek ogniotrwały. W latach 60. XIX wieku, nadsztygar z kopalni Ruben, Józef Voelkel, rozpoczął badania nad łupkiem, który wkrótce stał się cennym surowcem w Nowej Rudzie. Regularna eksploatacja tego minerału rozpoczęła się w 1879 roku.
Przetwarzanie łupku następowało poprzez jego prażenie, a w 1880 roku wybudowano pierwsze piece do obróbki ogniotrwałej. Już w 1883 roku zrealizowano pierwszy piec piętrowy, stworzony przez firmę Kulmitz z Żarowa, co znacząco wpłynęło na wydajność produkcji. Do roku 1897, produkcja łupku osiągnęła imponujące 11.935 ton.
Nie ma wątpliwości, że pierwsze piece szybowe zostały zbudowane w kopalni Ruben w 1910 roku. Trzy lata później oddano do użytku już sześć pieców piętrowych, a w 1914 roku ich liczba wzrosła do dwunastu. W 1917 roku w prażalni znajdowały się 11 starych oraz 17 nowych pieców, co świadczy o rozwijającym się przemysłowym zapleczu. W 1923 roku inżynier Bühl skonstruował ulepszony piec, co skłoniło do przebudowy siedmiu istniejących pieców.
Niestety, ten znaczący zabytek techniki, niechroniony przed zniszczeniem, z biegiem lat popadał w ruinę. Smutnym zakończeniem tej historii było zawalenie się ostatniego stojącego zabytkowego pieca do prażenia łupku w czerwcu 2014 roku. Dzisiaj tylko nieliczne ślady przypominają o złożanej historii przemysłu łupkowego w Drogosławiu.
Przypisy
- Zdewastowali ostatni piec. „Tygodnik Noworudzianin”, 10.06.2014 r.
- Unikatowa kupa gruzu. nowaruda24.pl. [dostęp 15.06.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Browar w Nowej Rudzie | Maszynownia szybu „Lech” w Nowej Rudzie | Drukarnia Klambta w Nowej Rudzie | Nadszybie z wieżą szybu „Anna” w Nowej RudzieOceń: Piece szybowe w Nowej Rudzie