Muzeum Minerałów w Nowej Rudzie to prywatna instytucja, która zyskała uznanie w środowisku miłośników geologii. Ta wyjątkowa placówka została założona przez Roberta Borzęckiego, który jest zarówno kolekcjonerem, jak i byłym pracownikiem Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Muzeum, obecnie pod patronatem Towarzystwa Geologicznego Spirifer, otworzyło swoje podwoje w maju 2001 roku w Złotym Stoku.
W trakcie swojego istnienia, muzeum zmieniało swoją lokalizację kilkukrotnie. Do 2004 roku znajdowało się w Złotym Stoku, następnie przeniosło się do Nowej Rudy, gdzie działało od 2005 do 2012 w dawnych budynkach kopalni węgla kamiennego przy ul. Obozowej 4. Kolejna zmiana siedziby miała miejsce w Kłodzku (2012-2014) na ul. Czeską 15. Obecnie, muzeum ponownie mieści się w Nowej Rudzie, a wystawy zaaranżowane są w pokopalnianych budynkach przy ul. Obozowej.
W zasobach muzeum znajduje się już ponad 2700 okazów, które są starannie podzielone na różne kolekcje, w tym:
- „Minerały Świata”,
- „Minerały Polski”,
- „Kamienie szlachetne”,
- „Meteoryty”,
- „Skały”,
- „Bursztyny i inkluzje”,
- „Skamieliny”,
- „Okazy dydaktyczne”.
W zbiorach można znaleźć różnorodne eksponaty, w tym pierwsze kości dinozaura odkryte na terenie Polski, znajdujące się w Lipiu Śląskim. Część z tych wyjątkowych okazów jest prezentowana w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach.
Przypisy
- Historia muzeum. www.redbor.pl. [dostęp 01.09.2015 r.]
Oceń: Muzeum Minerałów w Nowej Rudzie