Dom przy ul. Żeromskiego 3 w Nowej Rudzie


Dom zlokalizowany przy ulicy Żeromskiego 3 w Nowej Rudzie to niezwykły budynek, który został wzniesiony w tej malowniczej miejscowości.

Warto zaznaczyć jego unikalną architekturę oraz ciekawe otoczenie, które wpływają na charakter tej lokalizacji.

Historia

W budynku przy ul. Żeromskiego 3 w Nowej Rudzie, w latach 1946–1947, funkcjonowała Żydowska Szkoła Powszechna im. Szołema Alejchema. W 1946 roku uczęszczało do niej 26 uczniów, którzy byli pod opieką dwóch nauczycieli. W tym samym okresie, w Ludwikowicach Kłodzkich, działała podobna placówka z wykładowym językiem hebrajskim, w której kształciło się 120 dzieci.

Dodatkowo, bursa dla uczniów przy Miejskim Komitecie Żydowskim w Nowej Rudzie miała swoją siedzibę w budynku przy ul. Kłodzkiej 7/9, obecnie znanym jako ul. Niepodległości, klatka 7 i 9. Do końca lat 50. XX wieku, ul. Żeromskiego 3 była także miejscem, gdzie mieściła się szkoła z wykładowym językiem niemieckim.

W wrześniu 1958 roku, budynek został przekształcony w Szkołę Powszechną nr 5, a w kolejnych latach funkcjonowała jako Szkoła Podstawowa nr 5. W 1974 roku zainaugurowała działalność Szkoła Specjalna, która jako Zespół Szkół Specjalnych funkcjonowała w latach 1999–2010. W 1999 roku wprowadzono reformę oświaty, która miała znaczący wpływ na zmianę struktury tej instytucji. Po zakończeniu działalności edukacyjnej, po 2010 roku, obiekt stał się budynkiem mieszkalnym.

Przypisy

  1. David Magen, Powołani do poświęceń, Gazeta Noworudzka, nr 270, 18.01.2002 r., s. 1, 5
  2. Historia szkoły w świetle zapisków ze szkolnej kroniki
  3. Informacje dotyczące ilości uczniów w Ludwikowicach Kł. są prawdopodobnie sporo zawyżone, ponieważ mało realne jest przebywanie w tej miejscowości tak sporej liczby dzieci w wieku szkolnym. Dodatkowo żydowscy mieszkańcy Ludwikowic Kł. byli w większości byłymi więźniami filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen

Oceń: Dom przy ul. Żeromskiego 3 w Nowej Rudzie

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:7