Przemysław Dominas, urodzony w 1975 roku w Nowej Rudzie, to znany polski historyk, którego zainteresowania koncentrują się wokół historii techniki. W szczególności zajmuje się on dziejami kolejnictwa, które stanowi ważny temat w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego. Jego wkład w tę dziedzinę jest nie do przecenienia, a autor książek poświęconych tej problematyce przyczynił się do wzbogacenia wiedzy na temat transformacji, jakie miały miejsce w polskim transportzie kolejowym.
Przemysław Dominas nie tylko zgłębia przeszłość kolejnictwa, ale także analizuje wpływ rozwoju technologii na codzienne życie ludzi. Jego prace są cennym źródłem informacji dla wszystkich, którzy interesują się tą tematyką, a także dla tych, którzy poszukują głębszego zrozumienia ewolucji transportu w Polsce.
Życiorys
Przemysław Dominas, jako absolwent studiów pedagogicznych, zgłębił tajniki edukacji regionalnej w Instytucie PedagogikiUniwersytetu Wrocławskiego. Jego praca doktorska, nosząca tytuł: Powstanie i rozwój kolei na Ziemi Kłodzkiej w latach 1854–1914, została zrealizowana w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, pod bacznym okiem profesora Mikołaja Iwanowa.
W 2024 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Uniwersytecie Opolskim, opierając się na rozprawie habilitacyjnej, której temat brzmiał: Centralna Kolej Transandyjska Callao – Lima – La Oroya. Dzieło to jest poświęcone polskiemu inżynierowi Ernestowi Malinowskiemu.
Przemysław Dominas jest autorem licznych publikacji oraz książek, z których większość koncentruje się na tematyce kolejowej. Jego badania oscylują wokół historii techniki, w tym technologii budowy mostów i tuneli oraz architektury obiektów kolejowych. W szczególności interesują go aspekty społeczne związane z administracją kolejową oraz relacje kolei z ruchem turystycznym.
Publikacje (wybór)
Oto wybór publikacji autorstwa Przemysława Dominasa, które wnosi znaczący wkład w dokumentację oraz badania dotyczące kolejnictwa, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i w regionach sąsiednich.
- Powstanie i rozwój kolei na Ziemi Kłodzkiej w latach 1854–1914, Nowa Ruda 2009,
- Kolej Wałbrzych – Kłodzko, Łódź 2010, (wyd. 2) 2019,
- Kolej Wolsztyn – Luboń (Poznań), Łódź 2011,
- Kolej w prowincjach poznańskiej i śląskiej – mechanizmy powstawania i funkcjonowania do 1914 roku, Łódź 2013,
- Architektura Śląskiej Kolei Górskiej Görlitz/Węgliniec – Jelenia Góra – Wałbrzych, Łódź 2014,
- Od kolei na Dolnym Śląsku po Koleje Dolnośląskie 2017 (z Tomaszem Przerwą),
- Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku, Łódź 2019,
- Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku, Łódź 2020,
- Centralna Kolej Transandyjska Callao – Lima – La Oroya, dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego, Łódź 2023.
Nagrody
Książka Centralna Kolej Transandyjska Callao – Lima – La Oroya, autorstwa polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego, zdobyła szereg prestiżowych nagród w 2023 roku.
Wśród przyznanych wyróżnień znalazły się:
- Nagroda Główna ACADEMIA, wręczona przez Rektora Politechniki Warszawskiej, przyznana za najlepszą publikację akademicką i naukową w obszarze nauk technicznych i ścisłych.
- W konkursie TECHNICUS 2023, książka została odznaczona w dwóch kategoriach, tj. najlepsza książka techniczna oraz najlepszy poradnik techniczny, organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną i Federację Stowarzyszeń Naukowo Technicznych w Warszawie. Wyróżnienie to dotyczy kategorii: Najlepsza książka szerząca wiedzę techniczną.
- Nagroda Naukowa im. Jana Jędrzejewicza przyznawana za najlepszą polskojęzyczną książkę poświęconą historii nauki i techniki w 2023 roku, przyznawana przez Kapitułę, w której skład wchodzą członkowie powołani przez Komitet Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki, a także przedstawiciel Burmistrza Miasta Płońska.
Wszystkie te wyróżnienia świadczą o wysokiej wartości merytorycznej oraz innowacyjnym podejściu zawartym w tej publikacji, czyniąc ją cennym wkładem w dziedzinie wiedzy technicznej oraz historii nauki.
Przypisy
- Przemysław Dominas Centralna Kolej Transandyjska Callao – Lima – La Oroya, dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. [dostęp 26.05.2024 r.]
- Uchwała o nadaniu stopnia dra hab.. [dostęp 26.05.2024 r.]
- Powstanie i rozwój kolei na Ziemi Kłodzkiej w latach 1854-1914 w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 08.12.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Michalski (ekonomista) | Karol Maliszewski | Jerzy Gara | Fritz JungOceń: Przemysław Dominas