Nowe regulacje w procedurach rekrutacyjnych Policji


Od 21 października 2024 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa, która wprowadza istotne zmiany w procedurze doboru do służby w Policji. Przepisy, które zostały podpisane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu naboru, szczególnie dla absolwentów szkół mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji. Nowe regulacje powinny przyczynić się do efektywniejszego pozyskiwania kandydatów, którzy najlepiej odpowiadają na potrzeby Policji. W szczególności ustawa wprowadza zmiany w zakresie obligatoryjnych testów oraz procedurie postępowania kwalifikacyjnego.

Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić potencjalnym kandydatom proces rekrutacji. Dużym ułatwieniem będzie możliwość pominięcia niektórych etapów postępowania kwalifikacyjnego dla byłych policjantów, w zależności od czasu, jaki minął od ich odejścia ze służby. Na przykład, ci, którzy odeszli przed upływem pięciu lat, unikną konieczności przechodzenia testu sprawności fizycznej oraz testu wiedzy. Zmiany dotyczą również absolwentów klas mundurowych, którzy w ostatnim roku szkoły będą mogli przystąpić do testu sprawności fizycznej, co może znacznie przyspieszyć ich rekrutację.

Nowe przepisy umożliwiają również wprowadzenie umowy na służbę kontraktową, co może być atrakcyjną opcją dla wielu kandydatów. Służba kontraktowa będzie miała określony czas trwania i będzie obejmować m.in. przeszkolenie zawodowe w niezbędnym zakresie. Co więcej, kandydaci, którzy nie posiadają wykształcenia średniego, ale mają specjalistyczne kwalifikacje, również mają szansę na zatrudnienie. Dzięki tym zmianom Policja zyska większą swobodę w procesie naboru, co powinno przynieść korzyści w postaci zwiększonej liczby kompetentnych funkcjonariuszy.

Źródło: Policja Kłodzko


Oceń: Nowe regulacje w procedurach rekrutacyjnych Policji

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:6


Zobacz Także